“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ” İLE İŞLETMELERE İSTİHDAM...

“KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ” İLE İŞLETMELERE İSTİHDAM DESTEĞİ

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan ile İŞ-KUR Elazığ İl Müdürü Abdullah Balcı iş hacmi düşen işletmelerin İŞ-KUR tarafından sağlanan ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ desteği hakkında görüş alışverişinde bulunarak işverenlerin bu destekten yararlanması çağrısında bulundular.

04 Ocak 2019 - 15:05

 

 

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan ile İŞ-KUR Elazığ İl Müdürü Abdullah Balcı iş hacmi düşen işletmelerin İŞ-KUR tarafından sağlanan ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ desteği hakkında görüş alışverişinde bulunarak işverenlerin bu destekten yararlanması çağrısında bulundular.

 

“İşletmelerimiz işçi çıkarma yerine bu destekten istifade etsin”

İş hacimlerinin düşmesi nedeniyle personellerini çıkarmak zorunda kalan işverenlerin ‘Kısa Çalışma Ödeneği” ile personellerini istihdam etmeye devam edeceğini belirten Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın iş dünyamıza önemli destekler verilmekte olup, özellikle Kısa Çalışma Ödeneği desteğinden bahsetmek istiyoruz. İŞ-KUR İl Müdürümüz Sayın Abdullah Balcı ve ekibi Kısa Çalışma Ödeneğinin Elazığ iş dünyası tarafından en üst düzeyde değerlendirilesi için yoğun bir gayret gösteriyorlar. Kısa Çalışma Ödeneği; işletmelerimizin, şirketlerimizin ve tüzel kişiliğe sahip kuruluşlarımızın iş hacmi şayet 3’te 1 oranında düşmüş ve bu nedenden dolayı personel azaltmaya başlayacaksa personellerini azaltmamaları için çalışan personellerin tamamının maaşları üç ay boyunca İŞ-KUR marifetiyle ödenmektedir. Bu şekilde istihdam gücü korunmaktadır. Ekonomik sıkışlığın yanı sıra kış mevsimine girmemiz nedeniyle bir çok işletmemizin iş hacminde düşüşler var. Bu düşüşlerden dolayı olumsuz etkilenen firmalarımız var. Özelikle istihdamın korunması ve işçi kardeşlerimizin işlerini kaybetmemeleri için İŞ-KUR çok ciddi bir destek veriyor. Bu desteği de Kısa Çalışma Ödeneği ile fonlamaktadırlar. İşverenlerimiz Kısa Çalışma Ödeneği ile ilgili taleplerini İŞ-KUR’a iletirlerse İŞ-KUR bir müfettiş marifeti ile çok kısa süren bir denetimin ardından firmalarımızın bu destekten faydalanmalarını sağlayacaktır. Ben vermiş oldukları bu desteklerden dolayı başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımıza ve İŞ KUR İl Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. İş dünyamızın da bu destekten faydalanmasını temenni ediyorum” dedi.

 

“İş hacmi düşen işverenlerimize destek vermeye hazırız”

İş hacmi düşen iş verenlere destek vermeye hazır olduklarını belirten İŞ-KUR Elazığ İl Müdürü Abdullah Balcı ise, “Ekonominin sıkıntıya düştüğü bu dönemde bakanlığımız ve genel müdürlüğümüz işverenlerimize Kısa Çalışma Ödeneği desteği vermektedir. Ekonomik daralmaya gidildiği dönemlerde ve ekonomiyi olumsuz etkileyen sebepler oluştuğunda biz Kısa Çalışma Ödeneği desteği vermekteyiz. Son ekonomik daralma sonrası dış etmenleri de bu desteğin şartları arasına aldık. Bakanlığımızın yapmış olduğu son düzenleme ile döviz kurlarındaki artışlardan dolayı bu desteğin verilmesini sağlamak için dışsal sebeplerde eklendi. Bu destekten faydalanmak isteyen işverenlerimizin faaliyetlerinin en az 3’te 1 oranında düşmüş olması gerekiyor. Faaliyetleri en az 3’te 1 oranında daralan işverenlerimiz kurumuza başvuru yapmaları halinde; bizler de durumu müfettişlerimize bildiriyoruz. Müfettişlerimiz çok hızlı bir şekilde denetimlerini gerçekleştiriyorlar. Yapılan denetimleri raporlaştırarak genel müdürlüğümüze sunuyoruz ve işletmelerimizin çok hızlı bir şekilde bu destekten faydalanmasını sağlıyoruz. Bu desteğimizde herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Destek alan işverenimizin bütün personelinin maaşlarını üç ay boyunca ödüyoruz. İşverenlerimizin iş hacimlerinin düşmesini istemiyoruz. Ancak iş hacmi düşen işverenlerimize destek vermeye de hazırız” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu haber 3486 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YAĞIŞLI HAVA UYARISI
YAĞIŞLI HAVA UYARISI
BİN 783 ÇOCUĞA BAYRAMLIK ULAŞTIRILDI
BİN 783 ÇOCUĞA BAYRAMLIK ULAŞTIRILDI