“KONUYU TBMM YE TAŞIYACAĞIM”
Reklam

“KONUYU TBMM YE TAŞIYACAĞIM”

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Maden de yaşanan heyelan olayı ile ilgili sorumluların hesap vermesi gerektiğine dikkat çekerek, Bu konuyu TBMM gündemine taşıyacağını söyledi. Erol,” Madende yaşananları siyasi bir sorumluluk olarak gördüğüm için bunu TBMM ye taşıyacağım. Sonuçta bu ilin milletvekiliyim. Her vatandaşın sorunu bizim sorunumuzdur.” Dedi.

30 Nisan 2019 - 11:35

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Maden de yaşanan heyelan olayı ile ilgili sorumluların hesap vermesi gerektiğine dikkat çekerek, Bu konuyu TBMM gündemine taşıyacağını söyledi. Erol,” Madende yaşananları siyasi bir sorumluluk olarak gördüğüm için bunu TBMM ye taşıyacağım. Sonuçta bu ilin milletvekiliyim. Her vatandaşın sorunu bizim sorunumuzdur.” Dedi.

Maden de bilimsel raporları göre konuşmak lazım diyen CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Bilimsel raporları göre hem üniversite hem AFET işleri müdürlüğünü göre Maden de döküm alanına dökülen hafriyattan dolayı zemin kayması olduğu artık kanıtlandı şeklinde konuştu.

VALİ OLMASAYDI HARFİYET DÖKÜMÜ DEVAM EDECEKTİ

Gürsel Erol,”Döküm 2006 da başlıyor, ve 2016 yıllına kadar asla müdahale edilmiyor. 9 Yıl aralıklı hafriyat alanının kısa mesafeli olması hem de o bölgenin hafriyat alanı olarak seçilmesi aslında çok manidar. Maden bakır işletmesinde ki ticari mantık bir ilçenin geleneklerini kültürünü tarihini yok edecek boyutta gelmiş. Şu an çok riskli bir boyutla karşı karşıyayız. 2015 e kadar dökülen hafriyattın 2017 da bugündü valinin girişimi ile engellenmiş. Bu önemli bir aşama yani o hafriyat devam etmiş olsaydı belki daha facia ile karşı karşıya kalabilirdik. Maden de bugünün alt yapısını oluşturmak için bir risk yaratarak oradaki evlerin boşaltılması ve ilçenin taşınması planlanmış ve belki de o ilçenin altında Maden bakır işletmesinin sahalarında rezerv bitmiş olabilir ilçenin altında yeni bakır rezervleri bulunmuş olabilir ve onların  taşınması için de böyle bir gerekçe yaratılmış olabilir bu kendi adıma yaptığım bir yorum. “ dedi.

FİRMA MAĞDURYETLERİ GİDERMELİ

Bu saatten den sonra yapılması gereken hafriyat alanının firma tarafından mutlaka yerinden temizlenmesi gerekir diyen Gürsel Erol,  “Doğanın ve orada yaşayanların hayatlarını riske ettiği için o firma hakkında mutlaka yasal işlem yapılması gerekir. Mağduriyetlerin hepsinin firmaya ödetilmesi lazım. Maden e gidip vatandaşlarla görüşeceğim. Bunu bir siyasi rantta çevirmek için değil ben vali ve diğer yetkililerin bu işte çok iyi niyetli olduğunu beliyorum. Ne yapılır konusunda halkın iradesine başvurularak,  çözüm nasıl bulunur bunun peşinde olmak gerekir.  

Maden belediyesi Türkiye nin en köklü belediyelerinden birisi. Osmanlı döneminde bakır işletmeleri işletmeye açılmış, yüz yıllardan o topraklarda yaşayan insanlar sorunsuz bir yaklaşımdan dolayı evlerinden atalarının topraklarından kaderine terk edilirken, bu insanlar nerede yaşayacağız kaygısını taşırken Suriyelilere 40 milyar dolar para harcadık ve diyoruz ki bunu insanlık adına yaptık. İyi de Maden de yaşayanlarda senin yurttaşın. Önce Yurttaşlarımıza sahiplenmemiz lazım. Temel sorun bu yurttaşlarımıza gelince her şeyden kısıyoruz. Oradan buradan gelenlere devlet bütün imkânları sunuyor. Bir devlet önce sorumluluğu önce kendi yurttaşına karşıdır.” Dedi.

VATANDAŞIN SORUNU BİZİM SORUNUMUZ

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Bu konuyu TBMM gündemine taşıyacaklarına işaret ederek, Madende yaşananları siyasi bir sorumluluk olarak gördüğüm için bunu TBMM ye taşıyacağım dedi. Erol,” Sonuçta bu ilin milletvekiliyim. Her vatandaşın sorunu bizim sorunumuzdur. Sahiplenme duygusu ile hareket edeceğiz ama, birililerini suçlayarak değil ortak akıl ile bu sorun yaşanmıştır sorumlular bunun bedelini ödemeli vatandaşın mağduriyeti nasıl çözülür önce valimizle sonra bakanlık düzeyinde girişimlerde bulunarak, bu işin çözümü ile ilgili katkı vermeye çalışacağım.” Şeklinde konuştu.

Bu haber 4055 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Elazığ'daki telefon koleksiyonu görenleri hayrete düşürüyor
Elazığ'daki telefon koleksiyonu görenleri hayrete...
Elazığ'da düğün salonları denetlendi
Elazığ'da düğün salonları denetlendi