ELEP ÜYELERİNE ENDÜSTRİYEL GELİŞİM MALİ DESTEK PROGRAMI...

ELEP ÜYELERİNE ENDÜSTRİYEL GELİŞİM MALİ DESTEK PROGRAMI HAKKINDA BİLGİLER VERİLDİ.

Elazığ Ekonomi Platformu(ELEP)Haftalık Olağan Toplantısı Platform Üyesi TÜMSİAD Elazığ Şubesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

01 Şubat 2019 - 14:31

Elazığ Ekonomi Platformu(ELEP)Haftalık Olağan Toplantısı Platform Üyesi TÜMSİAD Elazığ Şubesinin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 

Elazığ Ekonomi Platformunun bu haftaki konuğu Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Genel Sekreteri Abdulvahap YOĞUNLU konuk oldu. 

Toplantısının açılış konuşmasını yapan Elazığ Ekonomi Platformu Dönem Başkanı Süleyman Kamaç, FKA'nın mali programlarını yakından takip ettiklerini belirterek bölge ekonomisinin güçlenmesi adına bu tür mali destek programlarının faydalarından bahseden Kamaç, Fırat Kalkınma Ajansın çalışmalarının her zaman gündemde tutulması gerektiğine inanıyorum. Bölge yatırımcıları için önemli bir kurumsunuz. Biz de Elazığ Ekonomi Platformu olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazırız” dedi. 

Fırat Kalkınma Ajansı bölgesinde bulunan illere 16 milyon TL kaynak sağlayacak Endüstriyel Gelişim Mali Destek Programı hakkında ELEP Üyelerine Bilgiler veren Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Genel Sekreteri Abdulvahap YOĞUNLU, Endüstriyel Gelişim Mali Destek Programının özel sektörün ortak ihtiyaçlarını hazırlamaya yönelik olarak kamu kurumları ile uyguladıkları 15. program olduğunu söyledi. 

Bu programlar kapsamında Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli'den gelen projelere 140 milyon TL'den fazla hibe kullandırdıklarının altını çizen YOĞUNLU, , Endüstriyel Gelişim Mali Destek Programının özel sektörün ortak ihtiyaçlarını hazırlamaya yönelik olarak kamu kurumları ile uyguladıkları 15. program olduğunu söyledi. 

Bu programlar kapsamında Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli'den gelen projelere 140 milyon TL'den fazla hibe kullandırdıklarının altını çizen YOĞUNLU, "Bu projeler kapsamında 250 milyon TL'nin üzerinde yatırım gerçekleşmiş olacak. Endüstriyel gelişim mali destek programı ile bölgemize 16 milyon TL kaynak sağlamış olacağız inşallah. Projesi başarılı olan yatırımcılarımıza program kapsamında 800 bin TL azami ve 100 bin TL asgari hibe desteği sağlanmış olacak" dedi. 

Bu program ile bölgedeki sanayi üretiminin geliştirilmesinin yanı sıra imalat sanayisinin de kapasitesinin artırılmasını hedeflediklerini belirten YOĞUNLU, "Bu program ile azami 800 bin TL hibe ile gerek ilimizdeki gerekse il dışındaki yatırımcılarımızı ilimizde yatırım yapmayı özendirmeyi hedefliyoruz. Program kapsamında mevcut işletmelerimiz de proje sunabilirler. Kobi statüsünde imalat yapan firmalarımız Elazığ'da ürün geliştirme, tasarım, yeni ürün üretme, katma değerli ürün geliştirmeye yönelik ARGE faaliyetleri için bizlere başvurabilir" şeklinde konuştu. 

Başvuru şartlarının biraz esnek tutulduğunu da dile getiren YOĞUNLU, "Özelikle yeni ürün geliştirme ve ham ve az işlenmiş ürünler yerine katma değeri yüksek ürünlere yönelik projeler daha avantajlı olacak. Burada temel hedefimiz ihracat tutarımızı da artırmak ve rekabetçi ürünler ile gerek ulusal gerekse küresel piyasalara çıkmaya yönelik firmalarımızı desteklemek" diye konuştu. Ayrıca Elazığ’da yatırım destek faaliyetleri kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren YOĞUNLU, ilimizde Sn Valimiz Çetin Oktay Kaldırım’ın liderliğinde TSO, OSB ve diğer kurumlarımız ile birlik yatırım dostu bir iklim oluştuğunu ve bu olumlu iklimin ilin aldığı yatırımlara ve istihdam değerlerine olumlu yansıdığını ifade etti.  

ile gerek ulusal gerekse küresel piyasalara çıkmaya yönelik firmalarımızı desteklemek" diye konuştu.

Bu haber 3412 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Önce güvenlik kamerasına sonra polise yakalanan hırsızlık şüphelisi tutuklandı
Önce güvenlik kamerasına sonra polise yakalanan hırsızlık...
Hırsız, önce güvenlik kamarasına sonra polise yakalandı
Hırsız, önce güvenlik kamarasına sonra polise yakalandı